Lietu tiesības
Studiju kursa īstenotājs
Dzirciema iela 16, Rīga, szf@rsu.lv
Par studiju kursu
Mērķis
Priekšzināšanas
Studiju rezultāti
Zināšanas
1.Studiju kursa apguves rezultātā studējošie: 1. Zina un izprot lietu tiesību būtību un jēdzienus, lietu tiesībās piemērojamos principus un likumsakarības. 2. Pārzina lietu tiesību jomā dokumentu izstrādes reglamentējošos normatīvos aktus, izstrādes principus, metodes un posmus. 3. Pārzina Latvijas, starptautisko un pārnacionālo civiltiesību sistēmu un lietu tiesību vietu un lomu tajā, lietu tiesību aktualitātes nozarē.
Prasmes
1.Studiju kursa apguves rezultātā studējošie: 1. Spēj parādīt lietu tiesību jomas svarīgāko jēdzienu un likumsakarību izpratni. 2. Spēj argumentēti diskutēt par lietu tiesību jomas aktualitātēm un problemātiku. 3. Spēj rast risinājumu esošajai problēmsituācijai lietu tiesību jomā, piemērojot normatīvos aktus, tiesu praksi un doktrīnu. 4. Spēj izstrādāt, analizēt un apliecināt tiesisku darījumu dokumentus un tiesību piemērošanas aktus. 5. Spēj īsi un konkrēti apkopot darba rezultātus, prezentēt tos dažādos veidos, argumentēt un izklāstīt izdarītos juridiskos slēdzienus. Spēj patstāvīgi organizēt savu darbu. 6. Spēj strādāt komandā.
Kompetences
1.Studiju kursa apguves rezultātā studējošie: 1. Spēj patstāvīgi atrast nepieciešamo informāciju, analizēt to un atlasīt būtiskāko, lai iegūtu teorētiskās atziņas par konkrēto tematu lietu tiesību jomā. 2. Spēj analizēt situāciju nozarē lietu tiesību jomā, pamatojoties uz publiski pieejamo informāciju un izmantojot pētījumu metodes, kā arī patstāvīgi identificēt problēmas. 3. Spēj rast risinājumu konkrētai problēmai nozarē, sagatavojot juridiski korektu, ar normatīvajiem aktiem, tiesu praksi un judikatūru pamatotu risinājumu lietu tiesību jomā.
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs
Pārbaudījums
Studiju kursa tēmu plāns
-
6.Servitūti. 6.1. Servitūtu jēdziens un nodibināšana. 6.2. Reālservitūti (ēku, lauku servitūti). 6.3. Personālservitūti (lietojuma tiesība, dzīvokļa tiesība). 6.4. Servitūtu izbeigšanās.
Bibliogrāfija
Obligātā literatūra
Civillikums. Trešā daļa. Lietu tiesības (spēkā esošā redakcija). Valdības Vēstnesis, Nr. 44, 24.02.1937. [skatīts 31.01.2019.].
Grūtups, A., Kalniņš, E. Civillikuma komentāri. Trešā daļa. Lietu tiesības. Īpašums. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2002
Višņakova, G., Balodis, K. Latvijas Republikas Civillikuma komentāri: Lietas. Valdījums. Tiesības uz svešu lietu (841.-926.p., 1130.-1400.p.). Rīga: Mans Īpašums, 1998.
Joksts, O. Civiltiesības jautājumos un atbildēs. Riga. Rīgas Stradiņa universitāte. 2019.
Papildu literatūra
Apsītis, A. Ekonomisko resursu apvienošana romiešu tiesībās. Rīga. Rīgas Stradiņa universitāte. 2021
Čakste, K. Civiltiesības. Lekcijas. Raksti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2011.
Rozenfelds, J. Lietu tiesību objekti. Rights in rem. Juridiskā zinātne / Law, No. 8, 2015. 22-42.lpp.
Švarcs, F. (Philipp Schwartz). Latvijas 1937.gada 28.janvāra Civillikums un tā rašanās vēsture. Rīga. Tiesu namu aģentūra. 2011.
Vīnzarājs, N. Civiltiesību problēmas. Raksti (1932.-1939.) Rīga: Erlena Kalniņa un Viktora Tihonova izdevums, 2000
Zinaida, I. Latvijas Senāta Spriedumu birojs. Latvijas Senāta atziņas par Civillikuma normu piemērošanu.(1938-1940). Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2019.
Mackaay, E. Law and Economics for Civil Law Systems. Emeritus Professor of Law, University of Montreal and Fellow, CIRANO, Canada, 2013.
Citi informācijas avoti
www.saeima.lv
www.at.gov.lv
wwww.juristavards.lv
www.zemesgramata.lv
www.elieta.lv
www.likumi.lv
www.lvportals.lv