Medicīniskā ķīmija
Studiju kursa īstenotājs
Rīga, Dzirciema iela 16, cfbk@rsu.lv, +371 67061550
Par studiju kursu
Mērķis
Priekšzināšanas
Studiju rezultāti
Zināšanas
1.Zināšana un Izpratne. Studenti zinās un izpratīs, atbilstoši studiju kursa tēmu sadalījumam: 1. Zinās un izpratīs medicīniskās ķimijas faktus, jēdzienus, definīcijas un terminoloģiju (šķīdumi, to nozīme medicīnā, koligatīvie procesi, osmoze, oksidēšanās procesi neorganiskos un organiskos procesos, ķinētika, līdzsvars, skābju-bāzu teorijas, pH un buferšķīdumi). 2. Izmantos un veidos izpratni par medicīniskajā ķīmijā izmantotajiem paņēmieniem un metodiku gan rezultātu iegūšanā, gan to apstrādē un dažādu procesu skaidrošanā (piemēram, kinētika, līdzsvars). 3. Izpratīs zinātniskās informācijas izmantošanas nozīmi.
Prasmes
1.Izmantošana, Analīze un Sintēze. Skaidrojot procesus un likumsakarības: 1. Pratīs izmantot medicīniskās ķīmijas faktus, jēdzienus un terminoloģiju jaunās situācijās un atšķirīgos veidos. 2. Analizēt, salīdzināt, izvērtēt medicīniskajā ķīmijā izmantotās metodes un paņēmienus. 3. Pilnveidos prasmes izmantot un analizēt zinātniskās informācijas nodošanas metodes: a. Izmantos problēmu risināšanas prasmes. Pilnveidos prasmi risināt situāciju uzdevumus. b. Pilnveidos prasmes izmantot zinātnisko literatūru kā informācijas avotu. c. Novērtēs un izmantos drošas darba metodes laboratorijā. d. Izmantos komunikācijas prasmes, darbojoties organizētā grupu darbā.
Kompetences
1.Sekmīgi apgūstot studiju kursu, studenti: izmantos iegūtās zināšanas un prasmes par daudzveidīgajiem vispārīgās un neorganiskās ķīmijas procesiem un ķīmisko reakciju norises mehānismiem un prognozēs to ietekmi uz cilvēka homeostāzi; izmantos laboratorijas darbos iegūtās prasmes – sagatavot, veikt eksperimentu, izmantot atbilstošos piederumus un iekārtas, novērtēt rezultātus – tālākā praktiskā vai zinātniskā darbā; pilnveidos prasmi integrēt medicīniskās ķīmijas zināšanas kā daļu no kopējām zināšanām par cilvēku, veicinot pilnvērtīgu cilvēka kā vienota organisma uztveri.
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs
Pārbaudījums
Studiju kursa tēmu plāns
-
Ievads. Šķīdumi un ķīmiskās reakcijas
-
Aprēķini un grafiskās metodes ķīmijā
-
Šķīdumi un koncentrāciju aprēķini
-
Termodinamika un tās piemēri bioloģiskajās sistēmās
-
Kinētika un tās nozīme bioloģiskajās sistēmās
-
Analīzes metodes ķīmijā un to izmantošana medicīnā
-
Oksidēšanās – reducēšanās procesi. Problēmu analīze
-
1. Kolokvijs
-
Ķīmiskais līdzsvars, kompleksie savienojumi un to nozīme biloģiskajās sistēmās
-
Skābes, bāzes un buferšķīdumi bioloģiskajās sistēmās
-
Seminārs. pH aprēķini. Šķīdumu koligatīvās īpašības. Osmoze.
-
Skābju – bāzu titrēšana
-
Buferšķīdumi un sistēmas cilvēka organismā
-
pH un bufersistēmu aprēķini
-
Līdzsvara procesi bioloģiskajās sistēmās (osmoze, skābes, bāzes, buferšķīdumi, mazšķīstoši savienojumi, kompleksie savienojumi)
-
2. kolokvijs
-
Prezentācijas par tēmu “… ķīmija”. Problēmu analīze
Bibliogrāfija
Obligātā literatūra
Chang, R. General Chemistry : the essential concepts / Boston: 2014 (akcpetējams izdevums)Piemērots angļu valodas plūsmai
I.Kazuša. "Vispārīgā ķīmija medicīniskās ķīmijas kursam": mācību līdzeklis. Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedra. Rīga: Rīgas Stradiņa universitāte, 2021
Papildu literatūra
Andrejs Rauhvargers. "Vispārīgā ķīmija", 1996