Klīniskā Elektrokardiogrāfija un ievads sporta kardioloģijā
Studiju kursa īstenotājs
Rīga, Hipokrāta iela 2, isk@rsu.lv, +371 67042338
Par studiju kursu
Mērķis
Priekšzināšanas
Studiju rezultāti
Zināšanas
1.Demonstrēt orientāciju jaunākajās medicīnas tehnoloģijās, izmeklēšanas metodēs, zinātnes virzienos. Secīgi sakārtot iegūto informāciju, atpazīt iespējamos riska faktorus. Ņemot vērā iegūtos datus, atpazīt iespējamo patoloģijas līmeni. Studiju beigās apgūst klīniskās elektrokardiogrāfijas pamatus, spēj orientēties miokarda išēmisko izmaiņu un sirds ritma traucējumu diagnostikā, sirds ritma traucējumu ārstēšanas mūsdienu metodēs.
Prasmes
1.Prast analizēt EKG, diferencēt patoloģijas pazīmes no normas. Orientēties iespējamo fizioloģisko normu diapazonā, atšķirt pieļaujamās novirzes no patoloģijas. Pārzināt atsevišķu sirds ritma traucējumu ārstēšanas pamatprincipus un miokarda išēmijas diagnostikas pamatprincipus.
Kompetences
1.Izvērtēt iegūtās pazīmes, sasaistīt tās ar patoloģiskiem procesiem slimnieka organismā. Interpretēt atradni, attiecināt to uz konkrētu klīnisko situāciju un sasaistīt to ar kopējo izmeklēšanas procesu. Interpretēt EKG izmaiņas, attiecināt tās uz konkrētu klīnisko situāciju un sasaistīt tās ar kopējo izmeklēšanas procesu. Spēt analizēt situācijas, argumentēt, loģiski noformulēt un izskaidrot savu viedokli.
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs
Pārbaudījums
Studiju kursa tēmu plāns
-
Elektrokardiogrāfijas pamati. Sirds daļu hipertrofijas un dilatācijas pazīmes EKG. Intraatriālās un intraventrikularās vadīšanas traucējumu pazīmes EKG.
-
Miokarda metabolisma un apasiņošanas izmaiņas EKG. Jēdziens par īšēmiju, nekrozi, rētu. Jēdziens par miokarda infarktu un tā norises atainojums EKG.
-
Sirds vadīšanas sistēmas defektu atainojums EKG. Jēdziens par aritmijām, atrioventrikulārās vadīšanas traucējumiem, supraventrikulārām un ventrikulārām aritmijām.
-
Kardiomiopātiju un jonu sūkņu ģenētisko defektu atainojums EKG. Elektrolītu disbalansa pazīmes EKG. EKG diagnostiskā nozīme sporta medicīnā.
-
Sirds elektriskās asis. Intraatriālas un intraventrikulāras vadīšanas izmaiņas un no klīniskā nozīme. Hipertrofijas, Hisa - Purkinje sistēmas blokādes, klīniskā nozīme. Interatriālās blokādes, klīniskā nozīme.
-
EKG izmaiņas akūta koronārā sindroma gadījumā. Miokarda infarkta pazīmes EKG. Specifiskas situācijas EKG saistībā ar AKS.
-
Bradiaritmijas. Sinusa mezgla darbības traucējumi. Atrioventrikulārās blokādes - pakāpes un tipi. EKG pacientiem ar elektrokardiostimulatoru. Elektrokardiostimulatora darbības defektu atpazīšana
-
Dzīvību apdraudošas aritmijas, to atpazīšana. SVT vs VT. Ventrikulu tahikardiju pazīmes, to identifikācija. Ventrikulu undulācija. Ventrikulu fibrilācija.
-
Jonu disbalansa pazīmes EKG. Medikamentu toksisko efektu pazīmes EKG. Specifiskas ekstrakardiālo patoloģiju pazīmes EKG.
-
Jonu sūkņu patoloģiju pazīmes EKG. LQTS. SQTS. CPVT. Agrīnas repolarizācijas sindroms.
-
Kardiomiopātiju pazīmes EKG. Agrīnas primāro kardiomiopātiju diagnostikas nozīme. Kardiomiopātiju diagnostikas nozīme sporta kardioloģijā.
-
EKG kā diagnostikas un iespējamā agrīnā riska identifikācijas metode sporta kardioloģijā.
Bibliogrāfija
Obligātā literatūra
Ary Goldberger, Zachary Goldberger, Alexei Shvilkin. Goldberger's Clinical Electrocardiography. 9th Edition, A Simplified Approach. 2018.
Douglas P., William Gregory, et.al. Zipes and Jalife's Cardiac Electrophysiology: From Cell to Bedside, 11th Edition. 2022
John Hampton. ECG Made Practical. 7th Edition. 2019
Papildu literatūra
Antonio Pelliccia. The ESC Textbook of Sports Cardiology. 2019.
Marriott's Practical Electrocardiography. Lippincott Williams & Wilkins, 2021.
Borys Surawicz, Timothy Knilans. Chou's Electrocardiography in Clinical Practice: Adult and Pediatric. 6th Edition, Kindle Edition.
Andrejs Kalvelis. Klīniskā Elektrokardioloģija. 2008. Nacionālais Apgāds. (latviešu plūsmai)
Citi informācijas avoti
e-studijas RSU
www.escardio.org/guidelines
www.acc.org/resources