Veidlapa Nr. M-3 (8)
Studiju kursa apraksts

Lietišķā mikroekonomika un matemātika biznesā

Studiju kursa pamatinformācija

Kursa kods
SBUEK_178
Zinātnes nozare
Ekonomika un uzņēmējdarbība; Mikroekonomika
Kredītpunkti (ECTS)
6,00
Mērķauditorija
Uzņēmējdarbības vadība
LKI
6. līmenis
Studiju veids un forma
Pilna laika; Nepilna laika

Studiju kursa īstenotājs

Kursa vadītājs
Struktūrvienības vadītājs
Struktūrvienība
Sociālo zinātņu fakultāte
Kontaktinformācija

Dzirciema iela 16, Rīga, szf@rsu.lv

Par studiju kursu

Mērķis

Radīt studējošajos priekšstatu par to, kas ir ekonomika un ekonomists un sniegt zināšanas par augstākās matemātikas metodēm, kas saistītas ar dažādu ekonomiska rakstura problēmu risināšanu. Veidot priekšstatu par ekonomikas un biznesa vadības situāciju matemātiskas modelēšanas un analīzes iespējām. Iespēju rēķināt līdz uzņēmējdarbības ierobežotos resursus un pieņemt lēmumus tirgus ekonomikas apstākļos. Tuvāk apgūstot labklājības ekonomikas pamatus un to nozīmi ilgtspējīgai augsmei, arī labāk veidojas izpratne par valsts pārvaldes lomu ekonomikas procesos.

Priekšzināšanas

Vidējā izglītība un interese tādos priekšmetos, kā Ekonomikas pamati un matemātika.

Studiju rezultāti

Zināšanas

1.Studiju kursa apguves rezultātā studējošie iegūst zināšanas augstākajā matemātikā. Iegūst padziļinātu izpratni par cenu teoriju, par cenu aprēķiniem dažādos tirgos.

Prasmes

1.Praktiskie uzdevumi attīsta studentu spēju ikdienas praksē izmantot cenu teorijas elementus un sekmē kritisku domāšanu lēmumu pieņemšanas procesā. Kopsavilkumi veicina studentu rakstīšanas prasmes un nodrošina iespēju strādāt ar dažādiem informācijas avotiem. Studējošie pratīs izveidot un risināt lineāras vienādojumu sistēmas, darboties ar matricām, pētīt funkcijas un risināt finanšu matemātikas uzdevumus.

Kompetences

1.Spēja definēt, plānot, aprēķināt un grafiski vizualizēt resursus no cenu teorijas viedokļa, t.sk. spēju konstruēt tirgu. Studējošie spēs klasificēt kopas, veikt matricu ekonomisko interpretāciju, izskaidrot funkciju pētīšanas algoritmu, definēt finanšu matemātikas jēdzienus.

Vērtēšana

Patstāvīgais darbs

Virsraksts
% no gala vērtējuma
Vērtējums
1.
Patstāvīgais darbs
-
-
Praktiskie uzdevumi un testi semināros, mājasdarbi, kopsavilkumi, referāts, kahoot testi.

Pārbaudījums

Virsraksts
% no gala vērtējuma
Vērtējums
1.
Pārbaudījums
-
-
Patstāvīgs darbs ar mikroekonomikas teorijas problēmu, piedāvājot savus piemērus un gadījumu analīzi.
2.
Pārbaudījums
-
-
35% no gala vērtējuma veido starppārbaudījumu vērtējumi matemātikas tematikās: visi izpildītie praktiskie darbi un teorijas apgūšana, referāts. 35% no gala vērtējuma veido šādi vērtējumi mikroekonomikas tematikās, tai skaitā: 1. Desmit kopsavilkumu (katrs 3 – 5 lpp.) laikā precīza iesniegšana, t.sk. aptverot aprēķinus un problēmu grafisko vizualizāciju – 10% 2. Referāts – patstāvīgs darbs ar mikroekonomikas teorijas problēmu, piedāvājot savus piemērus un gadījumu analīzi – 10% 3. Desmit testu un uzdevumu risināšana semināros – 12.5% 4. Dalība nodarbībās un semināros – 2.5% 30% veido Eksāmens (apvienojot matemātikas un mikroekonomikas tematikas) – rakstisks tiešsaistes eksāmens (atbilžu varianti un atvērtie jautājumi).

Studiju kursa tēmu plāns

PILNA LAIKA
1. Semestris
  1. Makroekonomikas jautājumi. Makroekonomisko rādītāju mērīšana.

Anotācija: Mikroekonomikas priekšmets. Ierobežoto resursu optimizācija. Trīs svarīgākie mikroekonomikas jautājumi. Divi mikroekonomikas iedalījumi. Pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvars. Pieprasījuma izmaiņas (šoks). Piedāvājuma izmaiņas (šoks). Cenas grīda un griesti. Nodarbības jautājumi: 1. Kā Jūs raksturotu, kas ir mikroekonomika? 2. Kā lūdzu mēra patērētāja "laimi"? Kas ir uzņēmēja "laime"? Kādi ierobežojumi jāievēro abām pusēm? 3. Kādi ir trīs svarīgākie mikroekonomikas jautājumi? Kas palīdz mums atbildēt uz trim svarīgākajiem mikroekonomikas jautājumiem? 4. Kādi ir divi mikroekonomikas iedalījumi? Lūdzu sniedziet gan skaidrojumu, gan arī savu piemēru par visiem četriem veidiem. 5. Kas ir tirgus līdzsvars? 6. Uzrakstiet savu piemēru pieprasījuma izmaiņām. Kā mainās pieprasījuma līknes (turpiniet ar savu piemēru)? 7. Uzrakstiet savu piemēru piedāvājuma izmaiņām. Kā mainās piedāvājuma līknes (turpiniet ar savu piemēru)? 8. Skaidrojiet "cenas grīdas" un "cenas griestu" terminus. Literatūra: 1. Perloff J. Microeconomics. 6th edition. Pearson. 2012. Introduction, no 1. līdz 8. lpp. 2. Mankiw N. Gregory, Taylor Mark P. Microeconomics. Thomson. 2006. Par Ādamu Smitu, 10. lpp. 3. Škapars R. Mikroekonomikas teorijas pamati. – Rīga: LU EuroFaculty, 1998. Ievads mikroekonomikas teorijā, no 1. līdz 5. lpp. 4. Škapars R. Mikroekonomika. Loģiskās shēmas. – Rīga: Hansabanka, 2007. Pozitīvā un normatīvā ekonomika, 5. lpp. 5. Perloff. Supply and Demand, no 9. līdz 30. lpp. 6. Perloff. Price Ceiling, no 30. līdz 33. lpp. 7. Perloff. Price Floors, no 33. līdz 38. lpp. 8. Škapars (1998). Pieprasījuma un piedāvājuma elastības, no 55. līdz 85. lpp. 9. Mankiw, Taylor. Ten principles of economics, no 3. līdz 16. lpp. 10. Mankiw, Taylor. Thinking like an economist, no 19. līdz 33. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Atšķirīgās pieejas IKP mērīšanai. Makroekonomiskie rādītāji

Anotācija: Derīguma maksimizācija. Patērētāju priekšrocību pieņēmumi. Vienādo derīgumu līkņu īpašības. Derīguma funkcija. Robežderīgums. Aizstājamības robežnorma. Budžeta taisne. Budžeta taisnes šoki. Optimālais patēriņa variants: grafiski un matemātiski. Nodarbības jautājumi: 1. Kādas teorijas ir pamatā pieprasījuma līknei un piedāvājuma līknei? 2. Lūdzu iztirzāt patērētāju priekšrocību trīs pieņēmumus. 3. Lūdzu iztirzāt četras vienādo derīgumu līkņu īpašības. 4. Kas ir pilnīga aizstājamība? Kāda ir vienādo derīgumu līkne savstarpēji papildinošām precēm? 5. Kas ir galvenais patēriņa ierobežojošais faktors? Lūdzu grafisko iztirzājumu. 6. Kā cenu palielinājums ietekmē patēriņa "iespēju kopu"? Lūdzu grafisko iztirzājumu. 7. Kā ienākumu samazinājums ietekmē patēriņa "iespēju kopu"? Lūdzu grafisko iztirzājumu. 8. Kas ir raksturīgs patēriņa optimālajam variantam? Literatūra: 1. Perloff. Consumer Choice. Preferences, no 73. līdz 83. lpp. 2. Perloff. Consumer Choice. Utility, no 83. līdz 88. lpp. 3. Škapars (2007). Vienādo derīgumu līkne, 100. lpp. 4. Škapars (2007). Vienādo derīgumu līkņu īpašības, 103. lpp. 5. Perloff. Consumer Choice. Budget Constraint, no 88. līdz 92. lpp. 6. Perloff. Consumer Choice. Constrained Consumer Choice, no 93. līdz 100. lpp. 7. Škapars (2007). Budžeta taisne, 106. lpp. 8. Škapars (2007). Budžeta taisnes izmaiņas, 107. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Pieprasījums un piedāvājums.

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Izdevumi un līdzsvara izlaide.

Anotācija: Pieprasījuma līkne. Ienākumu izmaiņas efekts. Engela līkne. Ienākumi un aizvietošanas efekts. Brīvā laika un darba laika izvēle. Ražošanas funkcija. Īstermiņa un ilgtermiņa ražošana. Izokvantas un tehniskās aizvietošanas robežvērtība. Ieņēmumi no apjoma. Ražīgums. Ražīguma pieaugums. Izmaksu definīcija. Īstermiņa izmaksu līknes. Ilgtermiņa izmaksu līknes. Nodarbības jautājumi: 1. Konstruēt pieprasījuma līkni ar savu piemēru. 2. Kā izmaiņas ienākumos izmaina pieprasījuma līkni? 3. Konstruēt brīvā laika un darba spēka sakarību līkni ar savu piemēru. 4. Kāds ir uzņēmumu mērķis? Kas raksturo kapitālu? 5. Ko vēsturiski pētot ražošanas funkciju, piemirsa iepriekšējo gadsmitu ekonomisti? 6. Kāds ir Latvijas ekonomikas vidējais ražīgums? 7. Kas raksturo izmaksas (trīs nosacījumi)? 8. Kādos apstākļos vidējās izmaksas ir minimālas? Literatūra: 1. Perloff. Applying Consumer Theory. Deriving Demand Curves, no 111. līdz 117. lpp. 2. Perloff. Applying Consumer Theory. How Changes in Income Shift Demand Curves, no 118. līdz 124. lpp. 3. Perloff. Applying Consumer Theory. Effects of a Price Change, no 124. līdz 129. lpp. 4. Perloff. Applying Consumer Theory. Cost-of-Living Adjustments, no 129. līdz 135. lpp. 5. Perloff. Applying Consumer Theory. Deriving Labor Supply Curves, no 136. līdz 150. lpp. 6. Perloff. Costs, no 184. līdz 222. lpp. 7. Mankiw, Taylor. The costs of production, no 247. līdz 264. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Bezdarbs, inflācija un ilgtermiņa izaugsme.

Anotācija: Pilnīgas konkurences apstākļi. Pieprasījuma atlikums. Īstermiņa peļņas maksimizācija. Īstermiņa piedāvājuma līkne. Uzņēmuma ienākšana tirgū. Uzņēmuma iziešana no tirgus un ilgtermiņa nulles peļņa. Korporatīvās finanses. Labklājības ekonomika. Tirgus ekonomikas negatīvās blakus parādības. Tirgus ekonomikas pozitīvās blakus parādības. Individuālais patēriņa pārpalikums. Tirgus patēriņa pārpalikums. Ražotāja pārpalikums. Nodarbības jautājumi: 1. Kas ir divi pietiekamie nosacījumi pilnīgas konkurences tirgū? 2. Kādi apstākļi nosaka, lai pieprasījums pēc kāda uzņēmuma precēm būtu pilnībā elastīgs? 3. Kāds ir nosacījums īstermiņā, lai uzņēmuma peļņa maksimizētos pilnīgas konkurences tirgū? 4. Veikt peļņas aprēķinu ar savu piemēru. 5. Kas notiek uzņēmumam ienākot tirgū? 6. Kas ir pozitīvā un kas ir normatīvā ekonomikas analīze? 7. Kas ir individuālais patēriņa pārpalikums? 8. Kas ir tirgus patēriņa pārpalikums? 9. Kas ir ražotāja pārpalikums? Literatūra: 1. Mankiw, Taylor. Firms in competitive markets, no 267. līdz 286. lpp. 2. Perloff. Competitive Firms and Markets, no 226. līdz 269. lpp. 3. Perloff. Applying the Competitive Model, no 270. līdz 315. lpp. 4. Ross Stephen A., Westerfield Randolph W., Jaffe J. Corporate Finance. 4th edition. Irwin, 1996. Overview, Introduction to Corporate Finance, 1-4. lpp. 5. Škapars (1998). Pilnīgas konkurences tirgus modelis, 240.-241. lpp. 6. Škapars (2007). Kopējo ieņēmumu un kopējo izmaksu salīdzināšanas metode pilnīgā konkurencē, 208. lpp. 7. Škapars (2007). Peļņas maksimizācijas nosacījumi pilnīgā konkurencē, 209. lpp. 8. Škapars (2007). Peļņu maksimizējošā produkta apjoma grafiskā noteikšana, 210. lpp. 9. Škapars (2007). Uzņēmuma peļņas noteikšana pilnīgā konkurencē, 211. lpp. 10. Mankiw, Taylor. Negative Externalities and Positive Externalities, no 191. līdz 204. lpp. 11. Perloff. General Equilibrium and Economic Welfare, no 316. līdz 352. lpp. 12. Škapars (2007). Pareto optimalitāte, 322. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Bezdarba veidi. Inflācijas mērīšana. Inflācija un ienākumu sadalījums.

Anotācija: Monopols. Uzņēmumu vidējie ienākumi un to robežvērtība monopolstāvoklī. Peļņas maksimizēšana monopolstāvoklī. Tirgus spēks. Labklājības efekti tirgus monopolstāvoklī. Cenu diskriminācija. Dabiskais monopols. Valdības ietekme tirgus monopolā. Regulējošo monopolu priekšrocības un problēmas. Oligopols un spēļu teorija. Neša līdzsvars. Cietumnieku dilemma. Kartelis. Atvērta ekonomika. Starptautiskā tirdzniecība. Salīdzinošās priekšrocības. Ieguvumi no tirdzniecības. Labklājības līmeņa ietekme no importa un eksporta, kā arī tirdzniecības politikas. Derīguma teorija. Apdrošināšana. Loterijas. Nodarbības jautājumi: 1. Kādas divas pazīmes raksturo tirgus monopola stāvokli? 2. Kas ir tirgus spēks monopolstāvoklī? 3. Uzrakstiet savu piemēru cenu diskriminācijai. 4. Kādas trīs pazīmes raksturo dabisko monopola stāvokli? 5. Kam ir paredzēti patenti? 6. Kā palielināt konkurenci? 7. Kas raksturo tirgus oligopola stāvokli? Lūdzu nosauciet vismaz divas pazīmes. 8. Kas ir Neša līdzsvars? 9. Kas ir cietumnieku dilemma? 10. Kas ir dominējošā stratēģija? 11. Kas ir atvērta ekonomika? 12. Kas ir starptautiskā tirdzniecība? Kādi ir ieguvumi no tirdzniecības? 13. Kas ir salīdzinošās priekšrocības? 14. Kā saistās labklājības līmenis ar starptautisko tirdzniecību? Literatūra: 1. Mankiw, Taylor. Monopoly, no 287. līdz 317. lpp. 2. Mankiw, Taylor. Oligopoly, no 319. līdz 343. lpp. 3. Perloff. Oligopoly and Monopolistic Competition, no 436. līdz 477. lpp. 4. Mankiw, Taylor. Application: International trade, no 165. līdz 174. lpp. 5. Perloff. Game Theory, no 482. līdz 516. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Biznesa cikls, inflācija un deflācija.

Anotācija: Kapitāls. Kapitāla lēmumi termiņā. Optimālais patēriņš. Procentu likmju šoks. Šodienas vērtība un nākotnes vērtība. Inflācija un reālā procentu likme. Ražīgums un taisnīgums. Sociālās labklājības funkcijas. Nabadzības fakti. Nodokļu politika. Lafēra līkne. Ienākumu nodokļi un patēriņa nodokļi. Akcīzes nodokļi un blakus parādības. Zemo ienākumu programmas. Nodarbības jautājumi: 1. Kas raksturo kapitālu? 2. Kāda ir patēriņa cena tagadnē? 3. Raksturojiet līdzsvaru starp patēriņu un uzkrājumiem. 4. Kas notiek pieaugot procentu likmēm? 5. Projektu tīrās šodienas vērtības aprēķini. Uzrakstiet savu piemēru. 6. Kas ir reālā procentu likme? 7. Nosauciet sociālās labklājības funkcijas. Raksturojiet tās ar Latvijas piemēriem. 8. Kā mēra nabadzību? 9. Ko nozīmē nodokļu progresivitāte? 10. Kāpēc narkotikas ir nelegālas? 11. Cik augstiem jābūt nodokļiem? Pamatojiet atbildi ar saviem piemēriem un aprēķiniem. Literatūra: 1. Perloff. Interest Rates, Investments, and Capital Markets, no 542. līdz 572. lpp. 2. Mankiw, Taylor. Public goods and common resources, no 207. līdz 220. lpp. 3. Mankiw, Taylor. The design of the tax system, no 223. līdz 241. lpp. 4. Mankiw, Taylor. Earnings and discrimination, no 385. līdz 398. lpp. 5. Pasaules banka. Latvijas nodokļu sistēmas izvērtējums. Pieejams: http://www.fm.gov.lv/files/nodoklupolitika/Latvia%20Tax%20Review%20Draft_EN_LV.pdf
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Fiskālā politika.

Anotācija: Uzvedības ekonomika. Paškontrole ekonomikā. Laika faktora pretrunas. Nepatika zaudēt. Valdības politikas atbildes. Veselības ekonomika. Veselības aprūpes pieejamība. Apdrošināšana. Pensiju sistēma. Pensiju fondi. Lorenca līkne. Ietverošā augsme. Nodarbības jautājumi: 1. Ko nozīmē uzvedības ekonomika? 2. Kas ir uzvedības maiņas tests? 3. Raksturojiet dāvinājumu efektu. 4. Kas raksturo ekonomikas paškontroles problēmu? 5. Kas pierāda to, ka uzņēmējam nepatīk zaudēt? 6. Kādi ir galvenie veselības aprūpes sistēmas novērtējuma rādītāji? 7. Kādi ir Latvijas veselības aprūpes sistēmas reformas rezultāti? 8. Kādas ir Latvijas pensiju sistēmas priekšrocības un kādi ir tās trūkumi? 9. Kas raksturo ienākumu nevienlīdzību? Lūdzu sniegt Latvijas ienākumu deciļu skaidrojumu. 10. Kādi nodokļu un valdības ienākumu pārdales instrumenti sekmē izmaiņas decilēs? Literatūra: 1. Perloff. Consumer Choice. Behavioral Economics, no 102. līdz 110. lpp. 2. Mankiw, Taylor. Behavioural economics, no 455. līdz 460. lpp. 3. OECD Health policy in Latvia, March 2017. Pieejams: http://www.oecd.org/els/health-systems/Health-Policy-in-Latvia-March-2017.pdf. 4. Pasaules bankas ziņojums. Veselības aprūpes nozares reformu iespējas Latvijā. Pieejams: http://vmnvd.gov.lv/uploads/files/58592be533003.pdf. 5. Eiropas Komisijas ziņojums par Latviju 2018.gads. Pieejams: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/2018-european-semester-country-report-latvia-lv.pdf, no 34. līdz 36. lpp. 6. Mankiw, Taylor. Income inequality and poverty, no 401. līdz 415. lpp. 7. Barr N., Diamond P. Reforming pensions: principles, analytical errors and policy directions, 2009. Pieejams: https://economics.mit.edu/files/4025 8. Piketī T. Kapitāls 21. gadsimtā, Francijas institūts. – Rīga: Lattelecom, 2015. Nevienlīdzību struktūra, no 385. līdz 475. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Fiskālā politika un kopējais pieprasījums. Fiskālās politikas izmantošana ekonomikas stabilizēšanai

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Naudas sagāde. Kā bankas rada naudu. Naudas tirgus.

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Monetārā politika.

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
  1. Monetārās politikas ietekme uz uzņēmējdarbību. Monetārā politika dinamiskā kopējā pieprasījuma un kopējā piedāvājuma modelī.

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Kopas, to klasifikācija. Kopu vizualizācija.Kopu operācijas

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Loģiskās operācijas ar izteikumiem. Predikāti. Kvantori

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Determinanti. Matricas, darbības ar tām

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Vienfaktora funkcijas jēdziens, funkciju īpašības

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Vienfaktora funkcijas robežas jēdziens, nepārtrauktas, pārtrauktas funkcijas

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Vienfaktora funkcijas atvasinājums. Funkcijas pētīšanas algoritms

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Daudzfaktoru funkcijas

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Nenoteiktā integrāļa aprēķināšana. Integrēšanas tehnika

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Noteiktā integrāļa aprēķināšana. Neīstie integrāļi

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Finanšu matemātikas jēdzieni. Annuitāte. Kredīti

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
Kopā kredītpunkti (ECTS):
6,00
Kontaktstundas:
84 ak. st.
Gala pārbaudījums:
Eksāmens (Rakstisks)
NEPILNA LAIKA
1. Semestris
  1. Makroekonomikas jautājumi. Makroekonomisko rādītāju mērīšana.

Anotācija: Mikroekonomikas priekšmets. Ierobežoto resursu optimizācija. Trīs svarīgākie mikroekonomikas jautājumi. Divi mikroekonomikas iedalījumi. Pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvars. Pieprasījuma izmaiņas (šoks). Piedāvājuma izmaiņas (šoks). Cenas grīda un griesti. Nodarbības jautājumi: 1. Kā Jūs raksturotu, kas ir mikroekonomika? 2. Kā lūdzu mēra patērētāja "laimi"? Kas ir uzņēmēja "laime"? Kādi ierobežojumi jāievēro abām pusēm? 3. Kādi ir trīs svarīgākie mikroekonomikas jautājumi? Kas palīdz mums atbildēt uz trim svarīgākajiem mikroekonomikas jautājumiem? 4. Kādi ir divi mikroekonomikas iedalījumi? Lūdzu sniedziet gan skaidrojumu, gan arī savu piemēru par visiem četriem veidiem. 5. Kas ir tirgus līdzsvars? 6. Uzrakstiet savu piemēru pieprasījuma izmaiņām. Kā mainās pieprasījuma līknes (turpiniet ar savu piemēru)? 7. Uzrakstiet savu piemēru piedāvājuma izmaiņām. Kā mainās piedāvājuma līknes (turpiniet ar savu piemēru)? 8. Skaidrojiet "cenas grīdas" un "cenas griestu" terminus. Literatūra: 1. Perloff J. Microeconomics. 6th edition. Pearson. 2012. Introduction, no 1. līdz 8. lpp. 2. Mankiw N. Gregory, Taylor Mark P. Microeconomics. Thomson. 2006. Par Ādamu Smitu, 10. lpp. 3. Škapars R. Mikroekonomikas teorijas pamati. – Rīga: LU EuroFaculty, 1998. Ievads mikroekonomikas teorijā, no 1. līdz 5. lpp. 4. Škapars R. Mikroekonomika. Loģiskās shēmas. – Rīga: Hansabanka, 2007. Pozitīvā un normatīvā ekonomika, 5. lpp. 5. Perloff. Supply and Demand, no 9. līdz 30. lpp. 6. Perloff. Price Ceiling, no 30. līdz 33. lpp. 7. Perloff. Price Floors, no 33. līdz 38. lpp. 8. Škapars (1998). Pieprasījuma un piedāvājuma elastības, no 55. līdz 85. lpp. 9. Mankiw, Taylor. Ten principles of economics, no 3. līdz 16. lpp. 10. Mankiw, Taylor. Thinking like an economist, no 19. līdz 33. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Atšķirīgās pieejas IKP mērīšanai. Makroekonomiskie rādītāji

Anotācija: Derīguma maksimizācija. Patērētāju priekšrocību pieņēmumi. Vienādo derīgumu līkņu īpašības. Derīguma funkcija. Robežderīgums. Aizstājamības robežnorma. Budžeta taisne. Budžeta taisnes šoki. Optimālais patēriņa variants: grafiski un matemātiski. Nodarbības jautājumi: 1. Kādas teorijas ir pamatā pieprasījuma līknei un piedāvājuma līknei? 2. Lūdzu iztirzāt patērētāju priekšrocību trīs pieņēmumus. 3. Lūdzu iztirzāt četras vienādo derīgumu līkņu īpašības. 4. Kas ir pilnīga aizstājamība? Kāda ir vienādo derīgumu līkne savstarpēji papildinošām precēm? 5. Kas ir galvenais patēriņa ierobežojošais faktors? Lūdzu grafisko iztirzājumu. 6. Kā cenu palielinājums ietekmē patēriņa "iespēju kopu"? Lūdzu grafisko iztirzājumu. 7. Kā ienākumu samazinājums ietekmē patēriņa "iespēju kopu"? Lūdzu grafisko iztirzājumu. 8. Kas ir raksturīgs patēriņa optimālajam variantam? Literatūra: 1. Perloff. Consumer Choice. Preferences, no 73. līdz 83. lpp. 2. Perloff. Consumer Choice. Utility, no 83. līdz 88. lpp. 3. Škapars (2007). Vienādo derīgumu līkne, 100. lpp. 4. Škapars (2007). Vienādo derīgumu līkņu īpašības, 103. lpp. 5. Perloff. Consumer Choice. Budget Constraint, no 88. līdz 92. lpp. 6. Perloff. Consumer Choice. Constrained Consumer Choice, no 93. līdz 100. lpp. 7. Škapars (2007). Budžeta taisne, 106. lpp. 8. Škapars (2007). Budžeta taisnes izmaiņas, 107. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Izdevumi un līdzsvara izlaide.

Anotācija: Pieprasījuma līkne. Ienākumu izmaiņas efekts. Engela līkne. Ienākumi un aizvietošanas efekts. Brīvā laika un darba laika izvēle. Ražošanas funkcija. Īstermiņa un ilgtermiņa ražošana. Izokvantas un tehniskās aizvietošanas robežvērtība. Ieņēmumi no apjoma. Ražīgums. Ražīguma pieaugums. Izmaksu definīcija. Īstermiņa izmaksu līknes. Ilgtermiņa izmaksu līknes. Nodarbības jautājumi: 1. Konstruēt pieprasījuma līkni ar savu piemēru. 2. Kā izmaiņas ienākumos izmaina pieprasījuma līkni? 3. Konstruēt brīvā laika un darba spēka sakarību līkni ar savu piemēru. 4. Kāds ir uzņēmumu mērķis? Kas raksturo kapitālu? 5. Ko vēsturiski pētot ražošanas funkciju, piemirsa iepriekšējo gadsmitu ekonomisti? 6. Kāds ir Latvijas ekonomikas vidējais ražīgums? 7. Kas raksturo izmaksas (trīs nosacījumi)? 8. Kādos apstākļos vidējās izmaksas ir minimālas? Literatūra: 1. Perloff. Applying Consumer Theory. Deriving Demand Curves, no 111. līdz 117. lpp. 2. Perloff. Applying Consumer Theory. How Changes in Income Shift Demand Curves, no 118. līdz 124. lpp. 3. Perloff. Applying Consumer Theory. Effects of a Price Change, no 124. līdz 129. lpp. 4. Perloff. Applying Consumer Theory. Cost-of-Living Adjustments, no 129. līdz 135. lpp. 5. Perloff. Applying Consumer Theory. Deriving Labor Supply Curves, no 136. līdz 150. lpp. 6. Perloff. Costs, no 184. līdz 222. lpp. 7. Mankiw, Taylor. The costs of production, no 247. līdz 264. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Bezdarba veidi. Inflācijas mērīšana. Inflācija un ienākumu sadalījums.

Anotācija: Monopols. Uzņēmumu vidējie ienākumi un to robežvērtība monopolstāvoklī. Peļņas maksimizēšana monopolstāvoklī. Tirgus spēks. Labklājības efekti tirgus monopolstāvoklī. Cenu diskriminācija. Dabiskais monopols. Valdības ietekme tirgus monopolā. Regulējošo monopolu priekšrocības un problēmas. Oligopols un spēļu teorija. Neša līdzsvars. Cietumnieku dilemma. Kartelis. Atvērta ekonomika. Starptautiskā tirdzniecība. Salīdzinošās priekšrocības. Ieguvumi no tirdzniecības. Labklājības līmeņa ietekme no importa un eksporta, kā arī tirdzniecības politikas. Derīguma teorija. Apdrošināšana. Loterijas. Nodarbības jautājumi: 1. Kādas divas pazīmes raksturo tirgus monopola stāvokli? 2. Kas ir tirgus spēks monopolstāvoklī? 3. Uzrakstiet savu piemēru cenu diskriminācijai. 4. Kādas trīs pazīmes raksturo dabisko monopola stāvokli? 5. Kam ir paredzēti patenti? 6. Kā palielināt konkurenci? 7. Kas raksturo tirgus oligopola stāvokli? Lūdzu nosauciet vismaz divas pazīmes. 8. Kas ir Neša līdzsvars? 9. Kas ir cietumnieku dilemma? 10. Kas ir dominējošā stratēģija? 11. Kas ir atvērta ekonomika? 12. Kas ir starptautiskā tirdzniecība? Kādi ir ieguvumi no tirdzniecības? 13. Kas ir salīdzinošās priekšrocības? 14. Kā saistās labklājības līmenis ar starptautisko tirdzniecību? Literatūra: 1. Mankiw, Taylor. Monopoly, no 287. līdz 317. lpp. 2. Mankiw, Taylor. Oligopoly, no 319. līdz 343. lpp. 3. Perloff. Oligopoly and Monopolistic Competition, no 436. līdz 477. lpp. 4. Mankiw, Taylor. Application: International trade, no 165. līdz 174. lpp. 5. Perloff. Game Theory, no 482. līdz 516. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Biznesa cikls, inflācija un deflācija.

Anotācija: Kapitāls. Kapitāla lēmumi termiņā. Optimālais patēriņš. Procentu likmju šoks. Šodienas vērtība un nākotnes vērtība. Inflācija un reālā procentu likme. Ražīgums un taisnīgums. Sociālās labklājības funkcijas. Nabadzības fakti. Nodokļu politika. Lafēra līkne. Ienākumu nodokļi un patēriņa nodokļi. Akcīzes nodokļi un blakus parādības. Zemo ienākumu programmas. Nodarbības jautājumi: 1. Kas raksturo kapitālu? 2. Kāda ir patēriņa cena tagadnē? 3. Raksturojiet līdzsvaru starp patēriņu un uzkrājumiem. 4. Kas notiek pieaugot procentu likmēm? 5. Projektu tīrās šodienas vērtības aprēķini. Uzrakstiet savu piemēru. 6. Kas ir reālā procentu likme? 7. Nosauciet sociālās labklājības funkcijas. Raksturojiet tās ar Latvijas piemēriem. 8. Kā mēra nabadzību? 9. Ko nozīmē nodokļu progresivitāte? 10. Kāpēc narkotikas ir nelegālas? 11. Cik augstiem jābūt nodokļiem? Pamatojiet atbildi ar saviem piemēriem un aprēķiniem. Literatūra: 1. Perloff. Interest Rates, Investments, and Capital Markets, no 542. līdz 572. lpp. 2. Mankiw, Taylor. Public goods and common resources, no 207. līdz 220. lpp. 3. Mankiw, Taylor. The design of the tax system, no 223. līdz 241. lpp. 4. Mankiw, Taylor. Earnings and discrimination, no 385. līdz 398. lpp. 5. Pasaules banka. Latvijas nodokļu sistēmas izvērtējums. Pieejams: http://www.fm.gov.lv/files/nodoklupolitika/Latvia%20Tax%20Review%20Draft_EN_LV.pdf
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Fiskālā politika.

Anotācija: Uzvedības ekonomika. Paškontrole ekonomikā. Laika faktora pretrunas. Nepatika zaudēt. Valdības politikas atbildes. Veselības ekonomika. Veselības aprūpes pieejamība. Apdrošināšana. Pensiju sistēma. Pensiju fondi. Lorenca līkne. Ietverošā augsme. Nodarbības jautājumi: 1. Ko nozīmē uzvedības ekonomika? 2. Kas ir uzvedības maiņas tests? 3. Raksturojiet dāvinājumu efektu. 4. Kas raksturo ekonomikas paškontroles problēmu? 5. Kas pierāda to, ka uzņēmējam nepatīk zaudēt? 6. Kādi ir galvenie veselības aprūpes sistēmas novērtējuma rādītāji? 7. Kādi ir Latvijas veselības aprūpes sistēmas reformas rezultāti? 8. Kādas ir Latvijas pensiju sistēmas priekšrocības un kādi ir tās trūkumi? 9. Kas raksturo ienākumu nevienlīdzību? Lūdzu sniegt Latvijas ienākumu deciļu skaidrojumu. 10. Kādi nodokļu un valdības ienākumu pārdales instrumenti sekmē izmaiņas decilēs? Literatūra: 1. Perloff. Consumer Choice. Behavioral Economics, no 102. līdz 110. lpp. 2. Mankiw, Taylor. Behavioural economics, no 455. līdz 460. lpp. 3. OECD Health policy in Latvia, March 2017. Pieejams: http://www.oecd.org/els/health-systems/Health-Policy-in-Latvia-March-2017.pdf. 4. Pasaules bankas ziņojums. Veselības aprūpes nozares reformu iespējas Latvijā. Pieejams: http://vmnvd.gov.lv/uploads/files/58592be533003.pdf. 5. Eiropas Komisijas ziņojums par Latviju 2018.gads. Pieejams: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/2018-european-semester-country-report-latvia-lv.pdf, no 34. līdz 36. lpp. 6. Mankiw, Taylor. Income inequality and poverty, no 401. līdz 415. lpp. 7. Barr N., Diamond P. Reforming pensions: principles, analytical errors and policy directions, 2009. Pieejams: https://economics.mit.edu/files/4025 8. Piketī T. Kapitāls 21. gadsimtā, Francijas institūts. – Rīga: Lattelecom, 2015. Nevienlīdzību struktūra, no 385. līdz 475. lpp.
Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Datorklase
2
  1. Nenoteiktā integrāļa aprēķināšana. Integrēšanas tehnika

Notikuma veids
Modalitāte
Norises vieta
Kontaktstundas
1.
Lekcija
Klātiene
Auditorija
2
2.
Nodarbība/Seminārs
Klātiene
Auditorija
2
Kopā kredītpunkti (ECTS):
6,00
Kontaktstundas:
28 ak. st.
Gala pārbaudījums:
Eksāmens (Rakstisks)

Bibliogrāfija

Obligātā literatūra

1.

Perloff, J. Microeconomics. 6th edition. Pearson, 2012. Pp. 699.

2.

Mankiw, N.G. Microeconomics. New York: Worth Publishers, 2009.

3.

Greenlaw, S. and Taylor, T. Principles of Microeconomics. OpenStax, 2017. Pp. 561

4.

Hefferon, J. Linear algebra.

5.

Ruckman, C., Francis, J. Financial Mathematics. A Practical Guide for Actuaries and other Business Professionals

Papildu literatūra

1.

Piketty, T. Capital in the Twenty-First Century. Harvard University Press, 2013. Pp. 696.

2.

Ross, S., Westerfield, R. and Jaffe, J. Coporate Finance. Irwin, 2002. Pp. 899.

3.

Nash, J. and Neumann, J. Game theory online materials.

4.

Mizrahi, A. and Sullivan, M. Mathematics for Business and Social Sciences. Wiley&Sons, 1998, 696.p.

Citi informācijas avoti

1.

OECD library

2.

World Bank database and reports

3.

European Commission ameco online database and reports

4.

IMF database and reports

5.

Eurostat database

;